Mittermeerland Workshop Programı,  Architectural Association School of Architecture tarafından yürütülen bir proje. Akdeniz’deki sahil şeridini zenginleştirmek amacıyla her sene Akdeniz’in farklı bir sahilinde birçok genç beyni bir araya getirerek çalıştıkları bölgelerin potansiyelini keşfetmelerini sağlayıp katılımcıların  yaratıcılıklarını ortaya çıkarıyorlar. Daha önce Dubrovnik (Hırvatistan), Tanca (Fas), Cezayir, Beyrut (Lübnan) ve İskenderiye (Mısır)  gibi bölgelerde gerçekleştirilen workshop, bu sene 29 Ocak – 8 Şubat tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirildi. Daha detaylı bilgi alabilmek için İzmir’de gerçekleştirilen workshopa katılan arkadaşım Melis Erdoğan’a birkaç soru yönelttim.

Öncelikle hangi üniversiteye başvurdun ve nasıl kabul aldın?

-İngiltere’de, Architectural Association School of Architecture adında tamamı mimarlık üzerine kurulu sistemle eğitim veren bir üniversiteye başvurdum. Özellikle bir workshop arayışında olarak araştırmamı yapmadım, geçen sene değişim öğrencisiyken adını matematik hocamdan duyduğum bu İngiltere’deki okulu buldum. İnternet sitesinde bir süre gezindikten sonra İzmir’de gerçekleşecek Mittermeerland Workshop başvurusu bölümüne rastladım. Hoşuma giden şey, workshopun içeriğinde yazanlardı. Gruplar halinde bize verilen siteleri gezip o bölgenin koşullarına uygun olarak gelecek bazlı bir senaryo hazırlayıp bölgeyi bir şekilde mimari açıdan canlandırmamız gerekiyordu. Dediğim gibi, üniversitede değildim henüz ama mimarlığa ve genel anlamda tasarıma büyük ilgim olduğu için şansımı denemek istedim. Maillerimde durumumu belirterek başvurumu tamamladım. Şansıma, program koordinatörü bu isteğimi cesurca buldu ve meslek seçimim için son kararı vermemde faydalı olacağını söyledi. Başvuruda geçen seneki deneyimimin İngilizcemi çok iyi hale getirdiğini ve bu zamana kadar katıldığım aktiviteleri de belirttikten sonra, bana olumlu bir şekilde geri dönerek workshopa kabul ettiler.

Peki workshop programı için ne kadar ücret ödedin?

-Programa yaklaşık 3 bin tl ödedim. Konaklama ve yemek ücrete dahil değil.

Programla çalışmalarınızı nasıl ve nerede yürüttünüz?

-Workshoptaki çalışma alanımız Alsancak’taki Mimarlar Odası’ydı. Gruplara dağıldıktan sonra kendi bölgelerimize turlar düzenleyip fotoğraflar çektik. Mimarlık okuyan birçok katılımcının arasında biraz endişeliydim ilk günlerde ama sonrasında çok keyifli arkadaşlıklar kurduk. Bu motivasyonla bize verilen programa uygun bir şekilde günde 10 saate kadar Mimarlar Odasında kalıp çalıştığımız oldu. Grupça hareket ettik ama hepimizin bölge için kendi planları vardı ve bunları göstermek adına kolaj ve planlar hazırladık. Program sonunda grubumuzla slayt gösterimizi sunduk. Açıkçası en sevdiğim kısım sürekli İngilizce konuşuyor olmaktı. Ara ara ülkemizden, Amerika ve İngiltere’den önemli mimarlar sunumlarla programa destek olup çalışmalarımızı tek tek inceleyerek değerlendirdiler. Son gün, yine önemli mimarlardan ve konuklardan oluşan katılımcılara salonda final sunumu yaptık ve sertifikalarımızı dağıttılar. Benim için kesinlikle unutulmaz bir fırsat ve eğlenceli geçen iki haftaydı.

                                                                                                                                                                                     Architectural Association School of Architecture

Mittelmeerland Workshop programı ilerleyen tarihlerde başka ülkelerde devam edecek. İlgilenenler ve daha detaylı bilgi almak isteyenler için resmi internet sitesinin adresi: http://www.mittelmeerland.org/

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i Facebook, Instagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Beril BELER | ODTÜ İşletme 

Melis ERDOĞAN | ODTÜ

 

”Pusula” kategorisinden benzer yazılar:

St.Petersburg Rehberi

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın