Sosyal medyanın en kullanışlı uygulamalarından biri olan Twitter’ın yeni uygulaması Periscope kullanıcıların hizmetine açıldı. Twitter’ın kısa bir süre önce satın alındığını duyurduğu ve tüm dikkatleri üzerine çeken Periscope nedir ve nasıl kullanılır?

PERISCOPE NEDİR ?

Kısaca açıklamak gerekirse Periscope, insanların düşündüklerini Twitter’a yazmak yerine canlı yayınlamasıdır. Periscope bizlere içinde bulunduğu ortamı, arkadaşlarını insanların telefonları aracılığıyla canlı bağlantı kurabilme imkanı sunuyor. Canlı yayınınız beğeni alma ve yayın yapma sıklığınıza göre Türkiye’deki hatta dünyanın çeşitli bölgelerindeki insanlar tarafından izlenebiliyor. Peki bu Periscope nasıl çalışır ?

PERISCOPE NASIL ÇALIŞIR ?

Eğer bir Twitter hesabınız varsa Periscope’a kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Uygulamaya ilk girdiğiniz anda Twitter’dan takip ettiğiniz insanlar eğer canlı yayındaysa öncelikle onlar karşınıza çıkıyor. Alt tarafta kalan sekmeler ise o anda yayın yapan insanların canlı bağlantılarını içeriyor. Uygulamanın sunduğu başka bir imkan ise takip ettiğiniz insanlar yayına bağlandığı anda telefonunuza bildirim geliyor ve arkadaşınızın canlı bağlantısını kaçırmıyorsunuz. Peki bizler nasıl yayın yapabiliyoruz? Bu sorunun cevabı çok basit. Canlı yayın kısmına tıkladığınızda anında yayınınıza başlayabiliyorsunuz. Bunun dışında yayın yaptığınızı Twitter’dan paylaşabiliyor ve sadece kendi belirlediğiniz insanlara yayın yapabiliyorsunuz. Yayınınızı durdurduğunuzda ise geçmişte kalan bağlantınızı tekrar izleyebiliyorsunuz.

periscope-iphone6-hero

Uygulama genel olarak böyle çalışıyor ve şu anda çoğu insan tarafından sevilerek kullanılan bir uygulama haline geldi. İnsanların bu uygulamayı eğlenmek ve muhabbet etmek amacıyla kullandığını söyleyebiliriz. Özellikle sosyal medya fenomenleri yayınlarında geniş bir kitleye seslenebiliyor. Canlı bağlantı esnasında ekranın sağ alt kısmına tıkladığınızda ise yayın yapan kişiye beğendiğinizi göstermek için kalp gönderebiliyorsunuz.

Uygulama ilk çıktığında ben de içeriğini merak edip okuduğum okulla ilgili bir yayın yapmıştım. ODTÜ kampüsünü tanıtmak için on beş dakikalık bir bağlantı gerçekleştirdim. Bu kısa yayında dahi yirmi beş kişiye ulaşarak programı test etmiş oldum. Bence insanların geniş kitlelere ulaşmak için kullanacağı uygulamalar arasında yavaş yavaş yerini aldı.

Uygulamayı düzenli kullanan veya henüz alışamamış olan insanların geri dönüşlerinde gayet kullanışlı ve eğlenceli bir uygulama olduğu göze çarpıyor. Fakat Periscope şimdilik sadece iOS kullanıcıları tarafından erişime açık. Diğer işletim sistemlerine ne zaman geleceği ise hala merak konusu.

Periscope (1)

Furkan Şaldır | ODTÜ İşletme

”Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

Webrazzi Mobil’15

Günümüzün iş dünyasındaki en etkili ‘’aracı’’ şüphesiz ki mobil. Mobilin ve mobil aplikasyonlarının gücünün bir kez daha farkına vardığınız, bu alanda önde gelen … devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın