Dünya standartlarında bir eğitim, farklı alanlarda uzmanlaşma fırsatı ve 1 yıl süren yüksek lisans programlarıyla, Birleşik Krallık size hem akademik hem de profesyonel alanda zengin bir kariyer fırsatı sunuyor.

Geçmişi yüzyıllara dayanan pek çok köklü üniversiteye ev sahipliği yapan bölgede, dünya sıralamalarında öne çıkan okullarda işletme, hukuk, mühendislik, psikoloji, sosyal bilimler ve daha bir çok alanda eğitim görebilirsiniz. Araştırma olanaklarındaki zenginlik, alanında uzmanlaşmış güçlü akademik kadroları ve ögrencilere sundukları imkanlarla, günümüz dünyasının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tam kapsamlı bir eğitim sizleri bekliyor.

Eğitim Sistemindeki Farklılık

Eğitim gördüğünüz okulda hocalarınız ile birebir iletişim halinde olup, derslere daha aktif katılımınız beklenmektedir. Bu şekilde dersler daha interaktif geçmekte, öğrenciden müfredata bağlı olarak ama aynı zamanda daha bağımsız bir çalışma yürüterek,  interaktif dersin bir parçası olması beklenmektedir.  Bu şekilde öğrencinin analitik düşünebilmesi  sağlanmaktadır.

 

Eğitim Masrafları

Birleşik Krallık üniversiteleri devlete bağlı olsa da eğitim ücretleri bulunmaktadır.

1 yıllık master eğitim için ortalama olarak yaşam masrafınız ve okul ücretinizin toplami 20000-30000 sterlin arasında değişmektedir. Birçok okulun kısmi bursları bulunmaktadır, bu burslar eğitim ücreti üzerinden indirim şeklinde yansıtılmaktadır.

Burs seçimleri ögrencinin akademik not ortalaması, iş deneyimi, İngilizce yeterliliği gibi kriterler üzerinden değerlendirilmektedir.

 

Türkiye’de Başvurabileceğiniz Burslar

YLSY; MEB tarafından verilen burslar master ve doktora dönemini kapsar.

Jean Monnet Bursu, enerji, sağlık, hukuk, eğitim ve kültür, sosyal politika, çevre, medya, istatistik gibi alanlarda 3-12 ay süresince alacağınız eğitimlerde okul ücreti ve yaşam masraflarını karşılayan bir kapsamda sunulur.

 

Konaklama ve Yaşam

Üniversitelerin tamamı öğrencilerine yurt imkanı sunmaktadır. İngiltere’de yurtların büyük çoğunlugu tek kişilik odalardan oluşmaktadır. Ev tutmak yerine okulların yurtlarında kalmanız finansal olarak daha uygun olduğundan daha çok tercih edilmektedir. Bu yurtlarda yer bulabilmek için bölüme erkenden başvurunuzu yapıp, kabulünüzü alıp, yurtlara son başvuru tarihinden önce başvurmanızı önermekteyiz.

Yüzlerce öğrenci topluluğu arasından seçiminizi yapabilir, ders yükünüzü hobilerinizle dengeleyebilirsiniz. İngiltere vizesinin sağladığı haftalık 20 saat part-time çalıma izniyle kampüste ya da şehirde çalışarak cep harçlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Aşağıda British Side danışmanlığında İngiltere’de eğitim alan öğrencilerimizden ikisinin fikir ve tavsiyelerini paylaştık.

 

Berkay Gülen

Katıldığı Program: SOAS, University of London, MSc International Politics (2011 Eylül) berkay

2011 yılının ortalarında ODTÜ’deki master’ımı tamamlarken, ilgilendiğim Orta Doğu ve Dış Politika Analizi konularında bir master daha yapmayı düşünüyordum ve bu amaçla Jean Monnet Burs Programı’na başvurmuştum. Öte yandan, harıl harıl ODTÜ’deki tezimi yazarken, yeni başvuru yapmak zorunda olduğumu bilmekle beraber, hem zamansızlıktan ötürü başvurularla ilgilenemiyor, hem de ilgilendiğim konuları Jean Monnet programıyla nasıl bağdaştıracağımı bilemiyordum. SOAS’a dair güzel hayaller kurarken, British Side’dan Melisa Hanım bana şahane öneriler getirdi ve JM başlığım olan “migration” konusuyla SOAS’ı nasıl bağdaştıracağımdan tutun da, okullara başvuru için statement of purpose’ımı nasıl kurgulayacağıma dair çok çeşitli konularda yardımcı oldu. Ama British Side’ın hem İstanbul hem de Ankara ofislerini seferber etmem için Ağustos ayını beklemem gerekiyordu! JM sonuçlarının açıklanmasıyla hangi okula gideceğime dair bir dolu sorunla karşılaşmam ve bunların hepsinin Ankara’dan Melisa Hanım’ın, İstanbul’dan da Özge Hanım’ın insanüstü ve bir o kadar da iyimser gayretleriyle çözülmesi (her ikisine de çok teşekkürler:) ) British Side’ın alanındaki tecrübesiyle mümkün oldu.

Türkiye’de uluslararası ilişkiler okumuşsanız ve Orta Doğu politikasını her yönüyle öğrenmek istiyorsanız (ve hatta Londra’da enteresan bir Doğu-Batı sentezine şahit olmayı diliyorsanız), SOAS sizin için doğru bir tercih. Doğu’ya (ve hatta Batı’ya dair) tüm bildiklerinizi unutturan ve sorgulayarak yeniden öğreten bir okula, SOAS’a hoşgeldiniz! Derslerde ve tutorial’larda tartışırken, aslında birilerinin hayatı hakkında fikir beyan ettiğinizi yanınızdaki Lübnan veya Filistin göçmeni sınıf arkadaşınızdan anlayabiliyor; teorik çerçevede zorlandığınızda Charles Tripp gibi bir efsaneden son derece nazik sözlerle bakış açınız hakkında yardım alabiliyorsunuz. Aynı zamanda SOAS’ın Afrika, Asya ve Orta Doğu üzerine kariyer yapmış kütüphanesinde bir yıl geçireceğiniz için de kendinizi şanslı addetmeniz de mümkün. (Tek sıkıntı, ödev yazarken çok fazla kaynak tarayacak olmanız) Kısaca, SOAS, çok fazla seslendirilmeyen bakış açılarının buluştuğu, sadece Orta Doğu’dan değil, Avrupa ve Amerika başta olmak üzere birçok coğrafyadan öğrenciyi bir araya getiren, protestoların ve tabii partilerin eksik olmadığı, kantininde al-Jazeera izlenen, ilgilendiği coğrafyalarda ne yaşanıyorsa birebir derslere aksettiren ve sizi sürekli düşünmeye zorlayan bir okul. Buna ek olarak, Londra’da yaşamanın fazlasıyla maliyetli oluşu, arada moral bozan havasına rağmen sokakta duyduğunuz birçok dille beraber kısa sürede alışabileceğiniz bir yer olması (yemekler konusunda mutluluk garantisi veremiyorum!), İngiltere’de geçireceğiniz süreçte size farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.

 

Merve Erdinç

merveerdinc

Katıldığı Program: University of Edinburgh, MSc International Business & Emerging Markets (2013 Eylul)

2010 yılında ODTU-SUNY İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, özel sektörde iki yıl boyunca çalıştım. Daha sonra Jean Monnet Burs programına başvurarak, eş zamanlı olarak da yurt dışındaki okulların master programlarına başvurularını yapmaya başladım. Burs sonucunun olumlu olması ve çok istediğim okullardan biri olan Edinburgh Üniversitesi’nden de teklif almam sonucunda, kariyerime ara vererek yurt dışında yüksek lisans yapma kararı aldım.
Seçmiş olduğum, International Business & Emerging Markets programı, son zamanlarda iş dünyasında en çok üzerinde durulan konulardan biri. Bölümde beklenenin aksine yalnızca gelişmekte olan ülkelerden değil, kalkınmış ülkelerden de birçok kişi var. Oldukça fazla grup projesini kapsayan bu bir yıllık program, teorik eğitimin yanı sıra, projelerde birçok büyük şirketle birlikte çalışmamıza olanak sağlıyor. Öğrencilerine ve eğitim kalitesine çok önem veren üniversite her hafta düzenlediği aktiviteleri ve seminerleriyle bizi bir adım daha öteye taşımaya çalışıyor. Şehir olarak, Edinburgh, Londra’ya göre daha az tercih ediliyor gibi görünse de ben buranın kesinlikle keyifle yaşanabilecek şehirler listesinde olduğunu düşünüyorum. Eminim ki diğer birçok kişi gibi, şehre ve İskoç halkının sempatikliğine hayran olarak buradan ayrılacağım.

Burs sonucunu beklerken ve okul/bölüm seçerken, her adımda bana destek olan British Side’a teşekkür etmek isterim. Burs sonucumu bile benimle eş zamanlı olarak takip edip bana haber veren Melisa Hanım’a da ayrıca teşekkür ederim!

 

Melisa Mertoglu

British Side, Education Counsellor

http://www.britishside-edu.com  – http://www.britishside.com

”Kampüsten” kategorisinden benzer yazılar:

Ücretsiz Online Eğitim Veren 7 Muhteşem Site

Eğitim, uzun zamandır önemli değer taşımaktadır, fakat bazı zamanlarda ona ulaşılması güç olabiliyor. Hatta maddi olanakları da zorlayabiliyor. Güzel haber şu ki, yeteneklerinizi geliştirmeniz için tonlarca para harcamanıza gerek yok. Yüksek kaliteye sahip internet sitelerinden … devamı için tıklayın.

 

3 Responses

  1. Fatma

    Merhaba ben birşey soraçakdım ben Ted Alanya Koleji’d okiyorum ve duydum ki Burs imkanı varmış nasıl bir burs mesala bu sayfa’da bakdım da ingiltere’de Eğtim yani Lise mi Yüksek Lisans mı ? yoksa university mi? Lütfen bana haber verin saygılarla iyi günler.

      • Claumar

        Merhaba sitenizi fırsat bulduğum her zaman takip eiydor ve gfcncellemelerden haberdar olmaya e7alışıyorum. Bu bilgi paylaşımları gere7ekten ihtiyae7 duyulan bilgiler. Aradığımızda ya da arayıp bulduğumuzda gfcvenilirliği gfcncel olması kolay kriterler değil. Bu sitede bunların hepsi mevcut.c7ok teşekkfcr ederim. Sitenize başarılar dilerim.

Yorum Yazın