Kahve sektörü ülkemizde yıllık ortalama yaklaşık 500 milyon liralık bir pazar payına sahip. Bu pazar payının gelişimi ve markalara dağılımı ise gerçekten şaşırtıcı.
Gloria Jeans kahve dükkanının 1999 yılında Türkiye’ye gelmesiyle sektör açılışı yaptı. Gloria Jeans’in çok büyük pazar payına sahip olması beklenebilirdi. Aksine 15 yıl içinde açtığı şubelerin 88’ini 1 yılda kaybetti. Nedeni ise ülkemizde kahve pazarının birkaç yıl içinde ikiye katlanacağı tahminleri. Yıllık kişi başı kahve tüketimi Avusturya’da 9 kg, Avrupa Birliğinde 4.5 kg iken Türkiye’de sadece 550 gram. Üstelik ülkemizde insanların %78’i kahve içiyor. Hal böyle olunca diğer kahve zincirlerinin hızlı bir şekilde pazara girip bu pastadan büyük bir dilim almak istemesi Gloria Jeans’in kan kaybetmesine neden oldu.

Starbucks ise şimdilik bu rekabeti 153 şube ile önde götürüyor. Starbucks’ı Kahve Dünyası 89 şube ile takip ediyor. Arada büyük bir fark varmış gibi görünse de ülkemiz için Kahve Dünyası ciddi bir başarı elde etmiş durumda. Çünkü yapılan bir araştırmaya göre ülkemizin %97’si çay tüketirken, sadece %3’ü Türk kahvesi tüketme alışkanlığına sahip. Üstelik Kahve Dünyası, Türk kahvesini yurt dışına açtığı ilk şube ile Londra’da da tanıtıyor.

Kahve Dünyası’nı, Anadolu’nun birkaç şehrinde ve İstanbul’da 37 şube açmış Robert’s Coffee takip ediyor. Buradan da anlaşılacağı gibi, 3. Sıraya sahip olan bir markanın sadece 37 şubesinin bulunması pazarın gelişmekte olduğunu ve yatırımcılarının gözünün neden Türkiye’de olduğunu gösteriyor. Bu gelişmelerin yanı sıra hali hazırda gıda sektöründe olan Simit Sarayı ve McDonald’s gibi markalar da Türkiye’deki kahve pazarına yönelmiş durumda. Satış fiyatı orta düzeyde olan bu markaların dışında Osmanlı ve Türk kahvesi kültürünü birleştirmek isteyen Haremlique ise lüks restoranların menülerinde ve Harvey Nichols gibi markaların raflarında yer alıyor.
Görünen o ki, Türkiye’de kahve pazarı yabancı yatırımcılarla, Türk kahvesini dünyaya duyuran markalarla ve yeni girişimcilerle kızışacak.

Berfu Bayır | ODTÜ İşletme

”Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılığın Tarihsel Gelişimi

İnternet bankacılığı, bankacılık hizmetlerinin internet üzerinden sağlandığı, alternatif bir dağıtım kanalıdır. Bugün bankaların internet şubeleri üzerinden neredeyse tüm bankacılık işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Peki nasıl gelişti … devamı için tıklayın.

Yorum Yazın