Şimdi bir site hayal edin. Bu site yeni icatlar tasarlıyor, sosyal sorumluluk projeleri yapıyor, şirketler satın alıyor hatta yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyor. Tüm bunları yaparken aynı anda tüm dünyanın bilgisini kontrol ediyor. İmkânsız gibi değil mi? Ama “GOOGLE” bize tüm bunların imkansız olmadığını kanıtlıyor ve her gün biraz daha büyüyerek insanın hayal gücünü zorlayacak projelere imza atıyor. Bu başarıları sayesinde %65’lik pazar payı ile tahta oturmuş durumda. Peki Google tahtında hep tek başına oturmaya devam mı edecek?

Aslında sizlerle paylaşmak istediğim konu Google değil. Çünkü şirket reklam politikalarına o kadar önem veriyor ki Google hakkında sizin bilmediğiniz şeyler anlatmam çok zor. Asıl konuşacağımız konu, Google imparatorluğunun baş düşmanı Yandex.

Rusya çıkışlı olan Yandex adeta Google’a savaş açmış durumda. Rusya’dan sonra ilk yatırımını Türkiye’ye yapan Yandex Türkiye pazarına çok hızlı bir giriş yaptı. İkinci yılın sonunda pazar payında %10’u gören Yandex gerçekten etkili bir çıkış sergiliyor. Bu yükselişin arkasında tabii ki büyük bir yatırım var. Mesela 1.yıl şerefine verdiği Lamborghini, yatırımın büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

Ayrıca bu yükselişin ardında browser da yer alan lokal özelliklerde büyük rol oynuyor.Bu özelliklerden biraz bahsetmek istiyorum. Yandex arama motorunu kullandığınızda ilk fark edeceğiniz şey sayfanın ne kadar kullanışlı olduğu, olacaktır. Trafik bilgileri, hava durumu, doların durumu gibi bilgiler sayfanın altında size verilmiş durumda. Bunun yanı sıra Ulaştırma Bakanlığı,İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi kurumlarla ortak projeler yapıyor.

Yandex’in dünyada ilk defa Türkiye de yayına soktuğu yeni arama platformunu da biraz anlatmak istiyorum. “Adalar” adını alan yeni platformun amacı, arama sonuçlarında sadece bilgi ve dış bağlantılar sunmak yerine, web sitesi sahipleriyle işbirliği içerisine girerek, kullanıcıların ihtiyaçlarını Yandex üzerinden daha hızlıca gidermelerini sağlamak. Kısacası, arama sonuçlarından kitap satın alabilecek, rezervasyon yaptırabilecek ya da online check-in yapabileceksiniz. Aşağıdaki linkte bu platformun tanıtım videosunu bulabilirsiniz.

http://adalar.yandex.com.tr/

Yani Yandex, Google gibi global bir şirketi belli bir kitleye hitap ederek Türkiye piyasasında geride bırakmayı hedefliyor. Benim görüşüm, Yandex kullanan biri olarak Google’a göre Yandex’in çok daha kullanışlı ve verimli olduğu. Tabii ki Yandex ile aradığınız herhangi bir şeye çok daha çabuk ulaşıyorsunuz. Fakat Google artık bir marka olmuş durumda ve Yandex kullanmak için Google’a, Yandex yazıp girenleri gördükten sonra Yandex’in önünde daha çok yol olduğunu görebiliyoruz. Ama bu rekabet verimliliği arttırdığı için biz, kullanıcılar olarak durumdan memnunuz. Ayrıca Yandex Mail’i herkese tavsiye ediyorum. Depolama alanı ve arayüzü ile rakiplerinin çok önünde. Sonuç olarak iki dev şirketin bu savaşının sonuçlarını  hep birlikte izleyip, göreceğiz.

Fatih Toprak | ODTÜ İşletme

”Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

Yeni Trend Bitcoin Sayesinde Zengin Olan 8 Kişi

2008 yılında Satoshi Nakamoto kod adını kullanan bir geliştirici tarafından kurulan Bitcoin, aradan geçen zaman içinde çok popüler olmaya başladı. Günümüzde de pek çok alışveriş sitesi ödeme aracı olarak… devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın