Yılbaşı, babalar günü, anneler günü, kadınlar günü, sevgililer günü gibi devam edip giden ve ardı arkası gelmeyen bir sürü özel gün vardır. Peki nedir bu günleri özel yapan? Kimileri için bu sorunun cevabı hiçbir şey olabilir. Birbirlerini seven insanların sadece tek bir günde hatırlanmaması gerektiğini savunurlar. Hatta buna ek olarak hepimizin çevresinde, bu özel günlerin sadece ticari amaçlı olduğunu söyleyen birileri olmuştur mutlaka. ”Çok büyük hediyeye gerek yok bir tek taş yeter.” gibi sloganları kullanarak durumu lehine çevirmeye çalışan takı ve mücevher markaları sayesinde haksız da sayılmazlar aslında. İnsanların duygularını göz ardı edemediğini iyi bilen, pek çok kurnaz reklam şirketi sevgi, özlem, hatırlanma vb. kavramları vurgulayarak insanları daha çok tüketmeye teşvik etmeyi başarıyor. Söz konusu bu günlerden belki de en coşkulu kutlananı sevgililer günü olup en çok kazanan sektörün de bankacılık olduğu, yadsınamayacak bir gerçektir. Sırf bu güne özel kredi fırsatı gibi sözde kampanyalar sunarak kârına kâr katmayı amaç edindikleri gibi bu kampanyaların reklamlarında da oldukça başarılılar. Hepimizin bildiği gibi markaların hedef kitlelerine ulaşmak için kullandığı, son zamanların en önemli pazarlama kanallarından olan sosyal medyanın da bu gibi günlerin gerçekleşmesine daha aylar varken piyasaya sürdüğü ”kaçınılmaz” reklamlar gün geçtikçe değişmeye ve hatta gelişmeye doğru gidiyor. Ayrıca sokaklardaki devasa afişler ve televizyonu açar açmaz karşılaşacağınız akıldan çıkmayan ve dile dolanan jinglelarıyla hayatımızın bir parçası haline gelen reklamlar da eskisi gibi bu günleri ”unuttum” diyerek geçiştirmeye çalışan insanları baya üzüyor olsa gerek.

Tabii ki her insan hatırlanmayı ve küçük de olsa hediye almayı sever. Alışveriş yapma kavramının ihtiyaçları satın almaktan çıkıp boş zaman değerlendirmenin ve eğlenmenin bir yolu gibi görülmeye başladığı şu zamanlarda özel günleri de alışveriş çılgınlığımız için bir bahane haline getirmemiz çok şaşılacak bir durum değildir esasında. Sonuçta her birimiz ‘sap’ olmamıza rağmen sevgililer günü fırsatlarından yararlanıp sırf indirimde olduğu için ihtiyacımız olup olmadığına bakmadan bir çok şey satın almışızdır.

Son olarak olayın ekonomik boyutunu bir kenara bırakıp bu gibi günlerin insanlara sevgimizi göstermemiz için özelleştirilmiş günler olduğunu düşündüğümü söylemek istiyorum çünkü çoğumuz yaşadığımız anı, dar vakit diye adlandırıp kaçınıyoruz duygularımızı dile getirmekten. Bahsedilen özel günlerin bir bahane olması dileğiyle…

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Betül Güler | ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama

Sektörel kategorisinden benzer yazılar:

Walmart 16.000 Çalışanını İşten Çıkarıyor!

Dünya’da 11 bin 600 mağazası bulunan ve dünyanın önde gelen perakende şirketlerinden biri olan Walmart, 269 tane mağazasını kapatma kararı aldı. Mağazaların kapatılması nedeniyle yaklaşık 10 bini Amerika’da olmak üzere toplam 16 bine yakın kişinin işine son verilecek…devamı için tıklayın.

Yorum Yazın