Türkiye’nin en iyi üniversitelerini listeleyecek olsak şüphesiz ODTÜ bu listenin içinde olur hatta büyük çoğunluğa göre ODTÜ ilk sırada yer alır.

Neden diye soracak olursak 2700’ün üzerinde öğretim elemanı ile bilgi metropolü, bir yıl içinde topluluklarca gerçekleştirilen 1270 adet etkinlik, kendi bilimini üreten ve projelere destek veren Teknokent, şehir dışından gelen her öğrencisini barındırabilecek yurt kapasitesi gibi cevaplar uzar gider. Yani ODTÜ hemen her anlamda kendine yeten bir üniversitedir fakat söz konusu ODTÜ Kütüphanesine geldiğinde ise durum şimdiye kadar biraz trajikomikti.

Bu trajikomikliğin sebebi ise kütüphanenin 24 saat açık olmamasıydı. Öğrenci nüfusunun kalabalık olması herkesin aynı anda yurtlardaki çalışma salonunda çalışmasına engel oluyordu hatta çalışma salonuna saatler öncesinden kitap defter koyup yer kapanlar bile vardı. Çalışmak isteyenler de mecburi açık olan bölümlerde sabahlıyordu. ODTÜ’de final haftaları meşhurdur…  Bu haftalarda sürekli ders çalışan Ankaralı bir öğrenci ise ders çalışacağı bir yer olmadığından uzun ve yorucu yolculuklar sonunda sınavlara girmesi gerekiyordu. Başka bir ilginç nokta ise 800.000’den fazla, çeşitli dillerde ve türlerde kaynak açısından çok zengin olan ODTÜ Kütüphanesinin araştırma yapmak isteyen biri için her an elinin altında bu kaynaklara ulaşamamasıydı.

Çeşitli uğraşlar sonucunda ODTÜ Kütüphanesinin rezerv bölümü 02.03.2015 itibariyle bu dönem sonuna kadar deneme amacıyla 24 saat açıldı. Şimdiden rağbet gören kütüphanemiz özellikle sınav zamanlarında birçok öğrenciye faydalı olacaktır. Umarım ki bütün bölümler 24 saat kalıcı olarak açık olur. O kırmızı koltuklarda derse ufak bir mola verip, kim kahve yudumlamak istemez ki ?

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Berfu Bayır | ODTÜ İşletme

Kampüsten kategorisinden benzer yazılar:

Gönüllü Çalışma Kampları (Zayeçar, Sırbistan)

Gönüllü çalışma kampları nedir dediğimizde: “Değişik ülke ve kültürlerden gelen gönüllülerin kamu yararına projelerde, günde ortalama 5-6 saat gönüllü çalışarak, bunun karşılığında konaklama ve yemek için herhangi bir ücret ödemeden kaldıkları kamplardır.” gibi bir cevap alacağız…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın