Son birkaç yıldır tüm dünyadaki hemen hemen her kesimden insanın gündeminde olan, dillerden düşmeyen, tartışmalara konu olan klişeleşmiş bir kalıp var; “Teknolojinin de hızına yetişilmiyor.”.  Bu algının ne kadar geniş bir kitle tarafından kabul edildiğine bakılacak olursa, doğru bir yaklaşım olduğu da söylenebilir.

Teknoloji kelimesi, resmi olmayan kayıtlara göre, ilk olarak 1612 yılında bir Yunan hastanesinin araştırması sırasında tuttuğu raporda (technología), sistematik şekilde mantık yürütmek anlamında kullanılmıştır. Resmi olarak ise, MIT(Massachusetts Institute of Technology) akademisyenleri 1959 yılında yayınladıkları “Objeler ve Teknoloji Enstitüsü Planı”(Objects and Plan of an Institute of Technology) başlıklı makalelerinde teknoloji kelimesini geçirmişlerdir. Bu makaleden sonra “teknoloji” kelimesi 1902 yılı basımı “ Yüzyıl Sözlüğü”( Century Dictionary) içeriğine katılarak; “makine ve endüstriyle uğrasan çalışma alanı” olarak tanımlanmıştır. Kökeninde mantıklı şekilde düşünme, bilimin uğraş alanı veya bir çalışma sekli anlamına gelecek şekilde yaratılmış bu kelime, günümüzde kullanıldığında insanların aklına yalnızca taşınabilir modern görünümlü cep telefonlarını veya elektronik aletleri getiriyor. Kelimenin anlamı bile bu kadar çabuk değişirken, teknolojinin kendisinin hızına yetişmek gerçekten mümkün değil.

2015h_green 2015h_exhib2

Teknoloji firmaları, yaklaşık yedi milyar insanın her birinin evine sokmayı başardıkları elektronik aletlerle hayatımızı kolaylaştırma niyetindeler. Biz ne kadar teknolojinin baş döndüren hızına yetişmekte zorlansak da onlar bu durumu daha çok bir rekabet ortamı olarak görmekte. Açıkçası firmalar arasındaki bu çekişme de, yakınıp durduğumuz, bizi tutup peşinden sürükleyen teknolojinin ilerlemesini de bir hayli hızlandırmakta. Onlar sürekli geliştirmek ve yarışmak zorunda, fakat bunu yaparken müşterilerine de, önü alınamayacak şekilde değiştirip, geliştirdikleri teknolojiyi açıklamak mecburiyetindeler. Bu mecburiyet de onları tüm dünyayı, geliştirdikleri son teknolojiler, ürettikleri yeni cihazlar ve gelecek hakkındaki görüşleri hakkında bilgilendirecek eğitim ve şov seminerleri; başka bir değişle fuarlar düzenlemeye teşvik ediyor. Tam da bu amaç doğrultusunda, bu sene 2-6 Mart tarihleri arasında her sene düzenli olarak gerçekleştirilen teknoloji fuarlarının en kapsamlı olanı, “GSMA Mobil İletişim Fuarı”, İspanya’nın Barcelona kentinde düzenleniyor.

020320152344006111291_2

GSMA Mobil İletişim Fuarı konseptinde, dünya devi teknoloji şirketlerini ve küçük-orta büyüklükteki mobil operatör ve teknoloji uzmanı firmaları bir araya getirerek, bu işletmelerin rekabet ortamını yaratırken, onların insanları bilgilendirme amacına da ev sahipliği yapmış oluyor. İki taraflı yarar ve avantaj sağlayan bu organizasyonda,üretilen en yeni ürünler sergilenip, teknolojinin geldiği son nokta tanıtılırken,firma yetkilileri için de bir pazar araştırması olanağı sağlanıyor. Geçen sene düzenlenen yaklaşık 620 mobil operatör ve 150 mobil teknoloji firmasının yer aldığı fuarda, bu yıl 220 ülkeden 800 operatör ve 200 şirket bulunacak. Sergilenen ve tanıtılan birçok yeniliğin yanında bu etkinlik içindeki önemli bir parça ise, dünya devi firmaların gelecekte kullanılacak teknoloji ve aletlere dair tahmin ve hedeflerini takipçileriyle paylaşıyor olmaları. Fuarda, ilerleyen zamanlarda karşılaşılabilecek yenilikler hakkında birçok uzman görüşü dinleyen insanlar teknolojinin hızına yetişmekte kendilerine epey kolaylık sağlıyor.

2015h_4yfn2

Bu yıl gerçekleşen GSMA fuarını öncekilerden farklı kılan bir nokta ise, tüm dünyada teknoloji alanında çalışan şirketlerin, bu tür fuar ve organizasyonların etkisini ne kadar ciddiye aldığını gösteren bir açıklama oldu. Dünya devi şirketlerden Samsung için, mobil alandaki ezeli rakibi Apple ‘ın son tanıttığı iPhone 6 cep telefonuna karşılık olarak yeni modeli Galaxy S6`yı tanıtması 2015`in başlarında bekleniyordu. Ancak şubat sonunda şirket, resmi internet sitesinden yapılan açıklamada basın ve reklamcılık ilişkileri açısından yapılan planlama doğrultusunda S6`nin hazır olmasına rağmen resmi tanıtımın mart ayında yapılacağını duyurdu. Bu açıklama Samsung`un S6 modeli tanıtımını, mart ayında düzenleneceği aylar öncesinden belli olan GSMA fuarına damga vurma amacıyla geciktirdiği beklentisini doğurdu. Bu beklentileri boşa çıkarmayarak Samsung CEO`su Dr. Oh-Hyun Kwon 1 Mart`ta, fuarın açılışından bir gün önce, yeni modeli Galaxy S6`yi tanıttı. Tanıtımın hemen ardından resmi olarak açılışı yapılan fuarda da yepyeni Samsung modelleri stantlarda yerlerini aldı. Samsung şirketinin bu reklamcılık ve finans oyunu diğer dünya devi şirketleri kızdırsa da, fuarda en çok rağbet gören modelin S6 olması takdir edilesi bir basari ve mantık oyununu gözler önüne serdi. “Teknoloji” her gecen gün farklı bir anlam kazansa da,kelime manasının kökenindeki mantık ve çalışma boyutu her zaman yerini koruyacak gibi.

GSMA gibi büyük çaplı, tüm dünyayı temsil eden mobil ve teknoloji alanındaki fuarların yanı sıra bizim ülkemiz dâhil birçok ülkede bu tur fuar ve etkinlikler gerçekleşmekte. İnsanları, kullanmak ve öğrenmek zorunda oldukları teknolojinin ta kendisiyle burun buruna getiren bu tur bilgilendirici organizasyonları takip ederek, teknolojinin hızına yetişemeyenlerden, akıp giden dünyadan yakınanlardan değil de onla beraber yasayanlardan olabilirsiniz.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

İzzet Can Ararat – ODTÜ Makine Mühendisliği

Sektörel kategorisinden benzer yazılar:

Teknolojide Son Bir Hafta

Müzikseverlerin vazgeçemediği bir uygulama olan Spotify’ın son hamlesi “Touch Preview” oldu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar şarkılar için ön dinleme gerçekleştirebiliyor ve tek hareketle şarkılar bölümüne ekleyebiliyor. Beni en çok etkileyen özellik ise; ön dinlemeden önce çalan şarkı…devamı için tıklayın.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın