Roman,  İngiliz edebiyatının kadın yazarlarından Emily Bronte tarafından kaleme alınmış , özgün konusuyla ilginizi çekebilecek bir eser. 1800’lü yıllarda İngiliz burjuvazisine dair ipuçlarını bulabileceğiniz kitapta genel tema olarak trajedi seçilmiş.  Anlatıcı olarak seçilen iki karekterin bakış açıları ve yorumları ile anlatılan romanda İngiltere’nin iklim olarak elverişsiz bir kasabasındaki  iki konakta yaşayan insanların hayatları ele alınıyor. Hikayede en baskın karakter olan  Heathcliff , çocukluğunda geçirdiği travmaların da etkisi ile kitaptaki diğer kahramanlara eziyet etmek üzerine kurulu bir hayat amacı ediniyor. Yine Catherine Earnshaw , Hindley Earnshaw  ve Edgare Linton ise romanda sıkça karşılaştığımız diğer isimler.

Kitabın başında uzunca bir süre isimleri karıştırmanız ve olaylar arasındaki keskin geçişlerden biraz rahatsız olmanız muhtemel fakat okudukça alışacağınızı düşünüyorum. Öte yandan karakterler psikolojik açıdan oldukça iyi kurgulanmış ve çoğu zaman belli kırılma noktalarında karakterlerin tercihlerini tahmin edememek kitaba kekremsi bir tat katıyor. Sırf bu yönüyle bile okumanızı tavsiye edebilirim. Bunun dışında karakterlerin hiçbiri hakkında tam olarak iyi ve kötü diye ayrım yapamamanız romandan ayrı bir keyif almanızı sağlıyor. Okumak için farklı bir kitap arayan herkese tavsiye ediyorum.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Deniz ÇELİKVAR – ODTÜ İşletme

Kültür&Sanat kategorisinden benzer yazılar:

 70. Cannes Film Festivali Ödül Dosyası

Bu yıl 17-28 Mayıs tarihlerinde 70.si düzenlenen Cannes Film Festivali’nin ödül töreni, Cannes Festivaller Sarayı’nda yapıldı. Pek çok filmin damga vurduğu törende ödüller, 28 Mayıs gecesi sahiplerini buldu. Dikkat çeken konulardan birisi, yarışmada az sayıda kadın…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın