Fabrikalar bir şirketin kalbi gibi işleyen bölümleridir. Üzerlerine belgeseller çekilen bu devasa fabrikaları, Therichest.com sitesinin verilerini baz alarak sıraladım. Bu sıralamadaki faktörler sadece yüzölçümü değil, yıllık üretim miktarları da etkili.

10- Lauma Kumaş
Yüzölçümü: 115.000 m2
Lauma Rusya kuruluşlu bir iç çamaşırı fabrikası. Lauma’nın bu kumaş fabrikası yayıldığı alan ve üretim kapasitesiyle bu listede 10 numarada yerini alıyor.

 

9- Jean-Luc Legardére Fabrikası
Yüz Ölçümü: 112.000 m2 (470 m yükseklik)
Dünyanın en büyük uçağı olan AirBus A380’nin montajının gerçekleştirildiği binadır. AirBus’ın diğer montajları ve üretimi de bu fabrikanın sorumluluğunda.

 

8- Target İthalat Deposu
Yüzölçümü: 185.000 m2
ABD’nin en büyük market zincirlerinden olan Target’in bu ithalat deposu devasa bir alanı kaplamakta.

 

7- Belvidere Montaj Fabrikası
Yüzölçümü: 350.000 m2
Chrsyler’e ait olan ve 9 vitesli şanzımanla bir ilke imza atan 2013 Dodge Dart’ın üretiminin gerçekleştiği fabrika.

6- Mitsubishi Motors Kuzey Amerika
Yüzölçümü: 220.000 m2
ABD, Kanada, Meksika ve Karayip Adaları’ndan sorumlu olan fabrika çok büyük bir alana yayılmış olmasının yanı sıra Mitsubishi’nin %23’lük kar artışında en büyük etken olarak gösterilmekte.

5- Everett Boeing Fabrikası
Yüzölçümü: 398.000 m2
Boeing’in en büyük fabrikası olan bu fabrika bir büyüklüğe sahip. Zaten aynı şekilde devasa olan Boeing uçaklarını ancak böyle bir fabrika karşılayabilir.

Boeing-Everett-Factory

 

4- Tesla Fabrikası
Yüzölçümü: 510.000 m2
Elektrikli otomobil markası olan Tesla’nın bu fabrikası fosil yakıtlara alternatif arayışında önümüzdeki yıllarda daha da önemli hale geleceği izlemini veriyor.

Tesla Fabrikası

3- Aalsmeer Çiçek Sergi Fabrikası
Yüzölçümü: 518.000 m2
Alanı şu ana kadar fabrikalardan bir hayli farklı olan fabrika gayrimenkul alanında kendi klasmanın en büyük fabrikası konumunda.

 

2- Hyundai Motor Ulsan Fabrikası
Yüzölçümü: 5.000.000 m2
Dünyanın en büyük ikinci fabrikasının olmasının yanı sıra Hyundai’nin üretiminin çok büyük bir bölümünün gerçekleştiği fabrika olması açısından önemli.

Hyundai2

1- Volkswagen Wolfsburg Fabrikası
Yüzölçümü: 6.500.000 m2
Şu ana kadar 40 milyondan fazla otomobil üretmiş olan fabrika yeryüzündeki en büyük fabrika ünvanını taşıyor. Alman devi Volkswagen’in çıkış noktası olan Wolfsburg’da olması ona ayrı değer katan bir özelliği.

 

Bonus: Vestel Manisa Fabrikası
Yüzölçümü: 1.000.000 m2
Vestelin bu devasa tesisini bu listeye koymazsak olmazdı. VestelCity 685.000 m2’lik alanıyla Avrupa’da tek alan üzerinde üretim yapan en büyük endüstri kompleksi konumunda.

 

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Oğuz Ziya Köseömür – ODTÜ Makine Mühendisliği

Yaşam kategorisinden benzer yazılar:

David Lynch’e Merhaba

David Lynch birçok kült filmin yönetmeni, film dünyasında efsane olmuş isimlerden biri. İlk olarak 1977 yapımı siyah-beyaz filmi Eraserhead ile tanınan Lynch, bugüne kadar; Fil Adam (Elephant Man), Dune, Blue Velvet, Kayıp Otoban (Lost Highway) ve Mulholland Çıkmazı (Mullholland Drive) filmleriyle sinema dünyasının…devamı için tıklayın.

Yorum Yazın