Girişimcilik, herkesin tecrübe etmek istediği ama kimsenin cesaret edemediği bir alan. Türkiye’de girişimcilik denilince çoğu insanın aklına gelen ilk kelime “risk”tir. Risk almak ise cesaret gerektiren bir durum olduğu için her insanın yapamayacağı bir eylem. Hiç kimse risk almak istemiyorsa ülke ekonomisinin kalkınmasında en büyük pay sahibi olan girişimciliğe ne olacak?

Ülkemizde girişimciliğe olan bakış açısını değiştirmek için bir yerlerden başlamak gerekiyor. Öncelikle bu bakış açısını değiştirme potansiyeli olan bir grup belirlenmeli. Bu grubu oluşturacak kişiler ise kuşkusuz gençler. Uzun vadede sürecek olan bu değişimi ancak gençler geleceğe taşıyabilir. Gençlere verilecek olan eğitimler, tanınacak imkanlar, Türkiye’de girişimcilik ekosistemini büyütmek ve girişimcilik kültürünü geliştirmek adına büyük bir önem arz ediyor. Bahsettiğim bu çözüm yollarını uygulamaya başlamış bir kuruluş olan Girişimcilik Vakfı, Nisan 2014’te kuruldu ve şu an büyük bir hızla çalışmalarına devam etmekte.

 

Markafoni.com’un kurucusu Sina Afra’nın fikir önderliğinde gerçekleşen bu oluşum yönetim kurulu, mütevelli heyeti ve bünyesinde bulunan üniversite öğrencileriyle  girişimcilik kültürünü geliştirmek adına çalışmalara başladı. Bu sene ilk kez bünyesine öğrenci katan vakıf Fellow Programı olarak adlandırdığı programla önümüzdeki senelerde de bu çalışmasına devam edecek.

Fellow Programı

Fellow Programı, 5 temel üzerine kurulan ve sadece Türkiye’de ikamet eden üniversite öğrencilerinin faydalanabildiği bir program. Bu temellerden ilki network. Program dahilinde vakfın bünyesinde bulunan gençler ulusal ve uluslararası bir ağın parçası oluyor. Bir diğer temel ise Rol Model. Fellow olarak adlandırılan gençler başarılı girişimcilerle iki ayda bir yapılan Fellow Up toplantılarında bir araya gelerek dinledikleri hikayelerden ilham alıyorlar. Vakfın programı dayandırdığı üçüncü temel ise Burs. Öğrenciler program kapsamında 12 ay boyunca 500 TL’lik burs almaya hak kazanıyorlar. Bir diğer temel ise Girişim Elçileri. Programa seçilmeyi başaran gençler üniversitelerinde girişim elçisi olarak görev almakta. Ve son olarak da Giveback temel alınıyor vakıfta. Bu programa seçilmek için ise 5 aşamalı bir eleme sürecini başarıyla tamamlamak gerekiyor. Programın ayrıntılarını https://girisimcilikvakfi.org adresinde bulabilirsiniz.

 Bir parçası olmaktan mutluluk duyduğum vakıf ile aktivitelerimiz devam etmekte. Önümüzdeki yıllarda ismini bolca duyacağımız Girişimcilik Vakfı bünyesine kattığı üniversite öğrencilerine İsrail Google ofisine hatta San Francisco ofisine gitme imkanı tanıyor. Buna ek olarak eğer bu programdaysanız girişimcilikle alakalı hemen hemen tüm etkinliklerde bir davetiyeniz bulunuyor.

Girişimcilikle ilgilenen gençlere sunulan bu fırsatlar gençleri cesaretlendirecek ve ilerde vakfın amacına ulaşmasını sağlayacak. Vakıf şu anda uzun vadeli planlarını hazırlamış durumda. Türkiye’de bir şeyler değişecek.

 

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Bilal Aydın – ODTÜ İşletme 

Sektörel kategorisinden benzer yazılar:

Samsung-Apple Savaşında Son Durum

Samsung ve Apple arasındaki savaşı özellikleri, donanımları biraz olsun unutarak ekonomik düzeyde inceleyeceğiz. Apple ve Samsung, dünyanın en büyük teknoloji devleri. İki şirket de neredeyse kusursuz başarı grafikleri çiziyor. Pazarlamada kullandıkları stratejiler çok farklı olsa da başarıları benzer diyebiliriz. Dönemi…devamı için tıklayın.

1 Yorum

  1. Navatha

    Chase is an impressive young man and I know his etrnie family is very proud of him. Chase’s mother is fully dedicated to his education and growth. Thank you to his teacher(s) and to the Read Naturally Program, for inspiring Chase and allowing him to reach his full potential. I can’t think of anything more important than reading. Young minds are like sponges and soak up so much knowledge through the written word. Mature minds must continue to work the brain (use it or lose it) and there is no better way than by reading great material. Chase, your grandmother and grandfather are as proud as peacocks, to see you achieving such reward for your significant and continued efforts. Congratulations Chase!!!!!!!