Ağır çalışma koşullarında, ucuz işgücüne dayalı, çocuk işçiler kullanılarak veya hayvanlara eziyet edilerek, vb. şekillerde üretim yapılmasını engellemek ve üretilen ürünlerin kullanımının önüne geçmek amacıyla başlatılan hareket “Cruelty-Free” olarak anılmaktadır. Uygun şartlarda ve uygun, yani hayvanlardan elde edilmemiş, hammadde ile üretilmiş ürünlerin üzerinde bu ibare yer alıyor. gocruteltyfree.org tüketicileri bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuş bir web sitesi. Bu sitede istenilen ülkede Cruelty-Free’ye üye olan şirketleri tüketicilere sunuyor.

Eko-Etiket kurumu ise Avrupa Birliğine bağlı olan çevreci bir kuruluştur. Türkiye’de de bu etiketi almaya başlayan firmalar bulunmaktadır. Türkiye’de bu etiketi alan ilk kuruluş Siemens olmuştur. 2011’de yapılan yarışmayla Toyota Türkiye’nin en çevreci firması seçilmiş ve bu durumun satış değerlerini arttırdığını tespit etmişlerdir. Tüketicinin tercih ettiği şirketlere örnek verecek olursak 1985 yılında kurulan The Body Shop, 1986 yılında Çevre Projeleri Departmanını oluşturdu ve Greenpeace ile ortaklaşa çalışmaları sonucu halk tarafından en çevreci firma olarak tanındı. Bunun yanında paketlerinin bile geri dönüşmlü olmasına önem verdiler. The Body Shop’ın başlattığı geri dönüşüme diğer firmalar da katıldı.

Günümüzde tüketicilerin çoğu Cruelty-Free hakkında bilinçleniyor ve çevreyi olumsuz etkileyen ürünleri kullanmaktan kaçınıyor. Çevreci kuruluşların Cruelty-Free ve Eko-Etiket gibi etiketlerine dikkat eden tüketici sayısı gün geçtikçe artıyor. Özellikle deneylerinde hayvanların kullanıldığı kozmetik ürünleri, başta hayvan severler olmak üzere halkın büyük bir çoğunluğu tarafından tercih edilmemeye başlıyor.

Kozmetik ürün deneylerinde hayvanların kullanımını eleştiren bir başka kuruluş ise PETA’ dır. PETA, (People for the Ethical Treatment of Animals) bir hayvan hakları organizasyonudur. Bilinçli bir tüketici topluluğu oluşturmayı amaçlayan kar amacı gütmeyen bu kuruluş yılda iki kere “cruelty-free shopping” adı altında bir alışveriş kılavuzu hazırlayarak hayvanlar üzerinde deney yapmadan satışa sürülen ürünler hakkında bilgi veriyor.

İnternet üzerinden güçlü bir ağ oluşturan PETA, hayvan deneyleri hakkındaki güncel haberlerin yanı sıra “cruelty free” ürünlerin tüketiciye ulaşımını sağlıyor. Reklam kampanyalarında “satın alır almaz bir parçası olursunuz” mesajıyla ve etkileyici görüntülerle tüketiciyi olumlu bir şekilde etkiliyor. Sadece kozmetik değil, talepler üzerinden oluşturulan kürk sektörü de eleştirisel bir şekilde ele alınıyor.

Bir çok ülkede yasak olmasına rağmen,hala hayvan üzerinde deneyler yapılmaktadır. Tüketiciler bu konuda duyarlı olmaya başladıkça bu tip hayvanlar üzerinde deneyi yapılmış ürünlerin satışları azalıyor ve şirketler çevreci kurumların etiketlerini almak için çalışıyorlar. İnsanları özellikle kozmetik açısından “Güzelleşirken; kendinize, hayvanlara ve doğaya zarar vermeyin.” şeklinde çağırıyorlar. Böylece halk bilinçleniyor ve satışı düşürmek istemeyen şirket sağlıklı yollarla üretim yapıyor.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i Facebook, Instagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

İpek PALAMUT | ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı

İpek YAĞCI | ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı

 

“Sosyal Sorumluluk” kategorisinde benzer yazılar:

Gönüllü Çalışma Kampları (Zayeçar, Sırbistan)

Gönüllü çalışma kampları nedir dediğimizde: “Değişik ülke ve kültürlerden gelen gönüllülerin kamu yararına projelerde, günde ortalama 5-6 saat gönüllü çalışarak, bunun karşılığında konaklama ve yemek için herhangi bir ücret ödemeden kaldıkları kamplardır.” gibi bir cevap alacağız… devamı için tıklayınız.